Posted on: 10/02/2020 Posted by: Multitech Comments: 0
kablo markalama örnekleri

Kablo Markalama kablo gruplandırmada; “Kablo Etiketleme”, “Kablo Etiketi” veya “Kablo Kodlama” olarak da bilinmektedir. İmalat sonrası çeşitli işlemlerden geçerek kullanıma sunulan kablolar, tek tek isimlendirilir. Bu tür kabloların tek tek isimlendirilmesi sayesinde, yoğun kablo kullanımı olan sektörlerde her kablonun hangi bağlantıda kullanıldığı bilinir. Kablo markalama elektrik, telekomunikasyon, pano, otomotiv, asansör, askeri araç üretimi, uçak üretimi sektörleri için oldukça tercih edilmektedir. Markalanan kablolar, müşterinin istek ve ihtiyaçlarını doğrultusunda özel malzemelerle kaplanır. Özellikle binlerce kablonun ve klemensin birbirleriyle olan bağlantısının kolay anlaşılabilmesi, montaj ve arıza tespit/giderme işlemlerinde etiketleme (markalama ) büyük önem taşımaktadır.

Etiketleme işlemlerinde kullanılan malzemeler kullanıldığı alan göre değişiklikler göstermektedir. Kablolar, klemensler, iletkenler ve cihazlara göre bir çok çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca etiketleme işlemi belirli standartlara uygun olarak yapılmaktadır.


Etiketlemede kullanılan malzemeler;

► Polyamid (PA)
► Polikarbonat (PC)
► Polivinil Klorid (PVC)
► Polyester
► Polyolefin
► Polietilen (PE) özelliklerde olabilmektedir.

Kablo Markalamada, etiketler kabloya geçirilir, üzerine bastırılarak veya yapıştırılarak takılır veya kablo bağıyla bağlanır. İletkenlerin etiketlenmesi için, müşteri taleplerine göre farklı renklerle etiketlenebilir. Etiketleme işleminde yazdırma safhasında bir plakadaki etiket sayısı, her şeritteki etiket sayısı, sıcaklık aralığı, silinme direnci, komponentler, iletken çap aralığı, iletken kesit alanı aralığı gibi hususlara dikkat edilir.