Posted on: 16/04/2020 Posted by: Multitech Comments: 0
kablo gruplama nedir? kabo demetleme

Kablo Gruplama Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl yapılır, Çeşitleri nedir, Nerelerde Kullanılır, kablo gruplama yapan firmalara nasıl ulaşılır gibi sorulardan önce, kablolar hakkında mini bir tarihi bilgi verelim.

Zaman içinde kablo kaynaklı meydana gelen olumsuzluklar 1990 yılların başında dikkatleri daha dayanıklı yapılarından dolayı termoplastik veya elastomer polimerler gibi malzemelerden oluşan kabloların yangınlarda yanma sırasında ilave olumsuzluklar vermediği için bu tür kablolar kullanımında artış olmuştur.

Günümüzde kullanılan çeşitli polimerlerden kablo üretiminde yalıtkan malzemesi olarak alçak gerilim kablolarında PVC, orta ve yüksek gerilim enerji kablolarında XLPE ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sentetik ürünlerin kablolarda yalıtkanlık malzemesi olarak kullanılması ile sağlanan birçok avantaj sentetiklerin kablo tekniğinde daha uzun yıllar kullanılmasına imkan sağlar.

Dünyada meydana gelen teknolojik gelişmelerin ışığında şehirleşme, sanayileşmede enerji tüketiminin artması, nüfusun giderek çoğalması, yanlış ve kalitesiz malzeme kullanımı yangın risklerinin artmasına ve buna bağlı olarak maddi ve manevi zararların yaşanmasına neden olmaktadır.

Yerleşim birimlerinde enerji dağıtımının başladığı bodrum katlarında, kablo kanallarında, kablo bacalarında yoğun olarak olarak yan yana döşenmiş PVC yalıtkanlı kabloların alev içinde yakmaları ile oluşan toksit gazların ve yoğun dumanın, söndürme ve kurtarma çalışmalarını zorlaştırması ve buna benzer olumsuzlukları engellemek için bir takım araştırmalar yapılmıştır.

DAHA YÜKSEK GÜVENLİK İÇİN KABLO GRUPLAMA

Tel veya kablo gruplama her çeşit kablonun çeşitli sektörlerde kullanılan spesifik kablolar hailine getirilmesi işlemidir. Bu işlemler: kabloların istenilen ölçülerde kesilmesi, kesilmiş kabloların sırası ile uçlarının açılması, soket takılması, terminal çakılması, kabloların etiketlenmesi, bantlanması ve kalite kontrol işlemlerinden oluşur.

Bu işlemler sırası ile:

  1. Uygun kabloları kabloları kablo kesme makinalarında siparişlere göre kesmek,
  2. Kesilen kabloları uç açma ve lehimleme işlemine tabi tutmak,
  3. Kabloların uçlarına terminal, pabuç, yüksük çakma işlemleri yapmak.
  4. Gruplamaya hazır kabloları sırasıyla soket takma işlemi, bantlama işlemini yapmak,
  5. Kabloları temassızlık, çalışıp çalışmadığı kontrol ederek kalite kontrol testine tabi tutmak,
  6. Testten geçen malzemeyi ilgili birime göndermek.

Bununla beraber her yöntem farklı işlemler gerektirir. Bunlar arasında; kabloların PVC Makaron vb. gibi koruyucu ekipmanlardan geçirilmesi ve yerleştirilmesi, kablo ağlarının bantlanması, kullanım alanlarına göre düzenlenmesi, kelepçeler / kablo bağları vb. ile sabitlenmesi işlemleridir. Multitech Teknoloji ‘ de bu işlemler ürün yapısına ve müşterin özel isteklerine göre motaj hattında montaj operatörleri ya da otomatik makinalar ile gerçekleştirilebilir.

Bazı kablo ağları, her iki uçta birer terminal ya da sadece tek uçta terminal ya da diğer uçta sıyırma olarak üretilir. Diğer Grup kablo ağları çok daha karmaşıktır ve birden fazla kablo, konnektör ve terminal içerir. Tamamen müşteri ihtiyacı ve ürün kullanım yerine bağlı olarak dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Otomotiv, telekomünikasyon, beyaz eşya, küçük ev aletleri ve enerji sektörlerinde üretim yapan firmalar hazır kablo gruplarına sürekli ihtiyaç duymaktadır. Bu kablo gruplarının üretilmesi eskiden manuel olarak yapılmakta iken şu anda gelişen teknoloji ile otomatik makineler ile yapılmaktadır. Bu sayede hem iş gücünden hem zamandan hem de ekonomik yönden kar sağlanmaktadır.

Multitech Teknoloji olarak tam otomatik, kablo kesme, uç açma, terminal çakma ve markalama cihazlarımız ile ihtiyacını olan her çeşit kablo grubu üretimi yapmaktayız.